Select Tournament List:

 

Pennsylvania (PIAA) District One
2008 Basketball Playoffs
Brackets include results and boys boxscores
 
Seedings   Brackets
Boys: All     A       AA    AAA   AAAA 
Girls: All     A       AA    AAA   AAAA 


Pennsylvania (PIAA) District One
Boys Playoff Seeding
  A AA AAA AAAA
1. Faith Christian (20-4) L. Moreland (17-7) Pottstown (19-3) Chester (23-1) 26. Upper Darby (12-12)
2. Girard College (20-3) Devon Prep (11-12) Holy Ghost (21-3) Norristown (24-0) 27. O. J. Roberts (11-11)
3. Calvary Baptist (14-7) Chris. Dock (8-15) Great Valley (19-5) Pennsbury (23-1) 28. Cen. Bucks S. (13-11)
4. DelCo Chr. (16-8) Saint Pius X (8-14) Octorara (16-8) Spring-Ford (20-4) 29. Bensalem (13-11)
5. Renaissance (8-4) New Hope Sol. (7-17) U. Moreland (14-9) Penn Wood (18-6) 30. Chichester (13-11)
6. Coventry (12-10)   U. Perkiomen (16-8) Ridley (20-4) 31. Hatboro-Hor. (12-12)
7. Calvary Chr. (14-10)   Phoenixville (11-13) Downingtown W. (19-5) 32. Methacton (13-11)
8. Bristol (13-11)   Marple Newt. (9-15) Lower Merion (18-6) 33. Wissahickon (13-11)
9. Jenkintown (9-15)   Harriton (7-17) Conestoga (20-4) 34. Avon Grove (11-13)
10. Morrisville (8-15)   Radnor (6-18) Coatesville (17-7) 35. W. Chester Rus. (11-13)
11. Phil-Mont Chr. (7-17)   Springfield (d) (5-19) C. Bucks West (17-7) 36. Council Rock N. (9-15)
12. Friends Select (6-18)   Pottsgrove (6-17) Cheltenham (17-7) 37. B. Shanahan (11-13)
13. Plumstead (4-19)   Lansdale Cath. (4-19) Upper Dublin (16-8) 38. Abington (10-14
14.     Springfield (m) (3-19) Oxford (16-7) 39. Quakertown (10-14)
15.     Kennett (3-21) Pl. Whitemarsh (16-8) 40. Unionville (9-13)
16.     Sun Valley (2-22) W. Chester Hen. (15-8) 41. Boyertown (7-16)
17.     Upper Merion (2-21) Perkiomen Val. (16-8) 42. Penncrest (10-14)
18.     Sun Valley (2-22) Glen Mills (15-9) 43. Strath Haven (9-15)
19.     Upper Merion (2-21) C. Bucks East (13-11) 44. Pennridge (8-16)
20.       Souderton (15-9) 45. Interboro (6-17)
21.       Haverford (14-10) 46. W. Chester E. (7-17)
22.       North Penn (15-9) 47. Truman (6-18)
23.       Garnet Valley (14-9) 48. Wm. Tennent (3-20)
24.       Council Rock S. (13-11) 49. Downingtown E. (4-20)
25.       Academy Park (13-11) 50. Neshaminy (2-21)


Pennsylvania (PIAA) District One
Girls Playoff Seeding
  A AA AAA AAAA
1. Faith Christian (20-4) L. Moreland (20-4) Mt St Joseph (21-2) Downingtown E. (22-1) 27. Wissahickon (15-9)
2. Girard College (17-7) DelCo Chr. (18-6) Villa Maria (18-5) Methacton (24-0) 28. North Penn (10-14)
3. Jenkintown (18-6) Chris. Dock (16-8) Oxford (18-6) Spring-Ford (22-2) 29. Chichester (10-13)
4. Calvary Baptist (11-9) Saint Pius X (17-7) Springfield (de) (16-8) Conestoga (19-5) 30. Kennett (12-12)
5. Sacred Heart (7-17) New Hope Sol. (13-11) Pottstown (16-8) Great Valley (21-3) 31. Souderton (11-13)
6. Phil-Mont Chr. (8-13) Bristol (8-14) U. Perkiomen (16-8) Saint Basil (13-9) 32. Neshaminy. (11-13)
7. Morrisville (8-16) Springfield (5-17) Phoenixville (11-13) Villa Marie (14-8) 33. Quakertown (12-12)
8. Friends Select (6-14)   Marple Newt. (9-15) Nazareth (13-10) 34. Pennsbury (11-13)
9. Calvary Chr. (5-19)   Harriton (12-10) Upper Dublin (19-5) 35. Ridley (11-12)
10. Plumstead Chr. (2-22)   Radnor (17-7) Sun Valley (20-4) 36. B. Shanahan (11-13)
11. Coventry   Pottsgrove (9-14) Upper Darby (18-6) 37. Academy Park (11-13)
12. Renaissance   Phoenixville (9-12) Perkiomen Val. (18-6) 38. W. Chester E (10-14)
13.     Upper Merion (10-14) Norristown (18-6) 39. W Chester Rustin (7-17
14.     Merion Mercy (5-16) Cen. Bucks E. (15-8) 40. Pl. Whitemarsh (9-15)
15.     Octorara  (6-17) Council Rock N. (16-8) 41. Strath Haven (8-16)
16.     U. Perkiomen (6-16) Bensalem (15-8) 42. Haverford (7-17)
17.     Gwynedd Mercy (3-17) W. Chester Hen. (15-8) 43. Interboro (5-17)
18.     Lansdale Cath. (4-18) Pennridge (15-9) 44. Cen. Bucks W (6-18)
19.     U. Moreland (1-23) Wm. Tennent (16-8) 45. Council Rock S (5-18)
20.       Unionville (13-8) 46. Hatboro-Hor. (3-21)
21.       Cheltenham (14-10) 47. O.J. Roberts (2-21)
22.       Downingtown W. (14-10) 48. Penncrest (3-21)
23.       Boyertown (14-9) 49. Avon Grove (3-19)
24.       Penn Wood (11-13) 50. Truman (2-22)
25.       Chester (13-10) 51. Marple Newt. (2-21)
26.       Garnet Valley (14-10) 52. Coatesville (1-23)