PIAA District One Boys Playoff Brackets

Select Tournament List:
 
Pennsylvania (PIAA) District One
2010 Basketball Playoffs (2009, 2008)
Brackets include results and boys boxscores
 
Seedings   Brackets
Boys: All(Boy's PIAA brackets)     A       AA    AAA   AAAA 
Girls: All (Girl's Playoff Brackets)     A       AA    AAA   AAAA 


 
Pennsylvania (PIAA) District One
2010 High School Boys A Playoffs
Top 3 Teams Advance to PIAA State Tournament
 

Sat., 2/27
Quarter-Finals

Tue., 3/2
Semi-Finals

Sat., 3/6
Final

Tue., 3/2
Semi-Finals
at Hatboro-Horsham
Sat., 2/27
Quarter-Finals
 
Note: click game link to see boxscore
  (1) Church Farm 76   (2) Girard College 91
6pm at Great Valley  2:30pm
game #1    (1) Church Farm 57    (2) Girard College 68 game #3  
  (9) Plumstead 35  (1) Church Farm 56       (7) Calvary Baptist 48
game #5     (2) Girard College 68   game #6    
(4) Delco Christian 47             Final                (3) Faith Christian 41
game #2    game #7      game #4
6pm at W. Chester E.  (5) Dock 55    (6) Philmont Christian 53   7:30pm
(5) Dock (5) 53 3rd Place 3/5: (5) Chris. Dock 40 - 47 (6) Philmont Christian,    (6) Philmont Christian 64
 

Round 1 Games on Tuesday 2/23:
(5) Chris. Dock 50 - 31 (12) Calvary Christian,  (6) Philmont Christian 49 - 33 (11) Morrisville
(7) Calvary Baptist 58 - 46 (10) Bristol,   (8) Jenkintown 49 - 52 (9) Plumstead Christian


 
Pennsylvania (PIAA) District One
2010 High School Boys AA Playoffs
Top 2 Teams Advance to PIAA State Tournament
 
  Tue., 3/2
Semi-Finals
Fri., 3/5,
Final
at Villanova
Tue., 3/2
Semi-Finals
 
 
Note: click game link to see boxscore
 
  (1) Devon Prep  (1) Devon Prep 41       (2) Saint Pius X 62
game #1      (2) Saint Pius X 44  game #2  
bye               Final              
    game #3     (3) Springfield (m) 51  


 
Pennsylvania (PIAA) District One
 
2010 High School Boys AAA Playoffs
Top 3 Teams Advance to PIAA State Tournament
 

Sat., 2/27
Quarter-Finals

Wed., 3/3
Semi-Finals

Sat., 3/6
Final

Wed., 3/3
Semi-Finals
at W. Chester E.
Sat., 2/27
Quarter-Finals
 
Note: click game link to see boxscore
  (1) Holy Ghost 71     (2) Octorara 59
4pm at Plymouth W.     2:30pm  
game #1    (1) Holy Ghost 48      (2) Octorara 44 game #3
  (8) Marple Newtown 52   (1) Holy Ghost 47       (7) Lower Moreland 30
game #5      (3) Springfield 42   game #6  
(4) Pottsgrove 54             Final                (3) Springfield (D) 59
game #2    game #7    game #4
1pm at Pottstown    (4) Pottsgrove 42    (3) Springfield (D) 46  1:00pm  
(5) Upper Perkiomen 40     (11) Phoenixville 53
3rd Place: (2) Octorara 42 - 57 (4) Pottsgrove 

Round 1 Games on Wednesday 2/24:
(5) Upper Perkiomen 49 - 34 (12) Upper Merion   (6) Strath Haven 52 - 64 (11) Phoenixville
(7) Lower Moreland 52-45 (10) Pottstown,   (8) Marple Newtown 71-61 (9) Harriton


 
Pennsylvania (PIAA) District One
 
2010 High School Boys AAAA Playoffs
Top 8 Teams Advance to PIAA State Tournament
 



Fri., 2/19
 
Round 1



Tue., 2/23
 
Round 2



Sat., 2/27
Quarter-
Finals

Tue., 3/2

Semi-Finals
Fri., 3/5,
Final at Villanova



Sat ., 2/27
Quarter-
Finals



Tue., 2/23
 
Round 2



Fri., 2/19
 
Round 1
 
(1) Pl. Whitemarsh 70 (4) Coatesville 70
game #1   game #5  
(1) Pl. Whitemarsh 58 Note: click game link to see boxscore   (4) Coatesville 39
(32) W. Chester E. 28 (29) Hatboro 51
game #17   game #19  
(16) Spring-Ford 42   (1) Pl. Whitemarsh 39    (13) Pennsbury 45  (13) Pennsbury 40
game #2    game #6  
(17) Upper Dublin 51  (13) Pennsbury 40 
(17) Upper Dublin 567:30pm at Norristown   (1) Pl. Whitemarsh 79     7:30pm at Great Valley  (20) North Penn 28
game #25              (5) W.C. Rustin 47             game #26  
(8) Penncrest 44   semi-final   (5) W.C. Rustin 53
game #3      game #29   game #7  
(8) Penncrest 49   (5) W.C. Rustin 66  
(25) O.J. Roberts 39 (28) Cheltenham 41
   (8) Penncrest 22   (5) W.C. Rustin 57  game #20  
(9) Lower Merion 54game #18      (12) Norristown 50
game #4    game #8  
(24) Downingtown W. 39  (12) Norristown 43
(24) Downingtown W. 56 (21) Boyerton 41
  
Consolation games:
3rd Place: 3/6 (2) Souderton 46-49 (5) W.C. Rustin (1) Pl. Whitemarsh 49     3/2 (7) Neshaminy 55-54 (11) Chester 
5th Place: 3/5 (7) Neshaminy 40-47 (13) Pennsbury Final     3/2 (8) Penncrest 29-43 (13) Pennsbury 
7th Place: 3/6 (8) Penncrest 56-53 (11) Chester (2) Penn Wood 54
9th Place: 3/6 (6) Council Rock N. 46-45 (15) Bensalem game #31
 
 
(2) Penn Wood 80 (3) Souderton 60
game #9   game #13  
(2) Penn Wood 56    (3) Souderton 64
(31) Oxford 36 (30) Glenn Mills 33
game #21   game #23  
(15) Bensalem 66 (2) Penn Wood 74   (3) Souderton 60 (14) C. Bucks S. 41
game #10    game #14  
(15) Bensalem 55  (14) C. Bucks S. 54 
(18) WC Henderson 447:30pm at West Chester East   (2) Penn Wood 71    6pm at Norristown  (19) Ridley 32
game #27      (3) Souderton 49   game #28  
(7) Neshaminy 59   semi-final  (6) Council Rock N. 64
game #11    game #30   game #15  
(7) Neshaminy 45    (6) Council Rock N. 42
(26) Abington 41 (27) Quakertown 47
 (7) Neshaminy 52   (11) Chester 55game #24  
(10) Wissahickon 47game #22     (11) Chester 57
game #12    game #16  
(10) Wissahickon 44  (11) Chester 50
(23) C. Bucks W. 44 (22) Conestoga 39
Consolation Games on Saturday 2/27 at higher seed:
1:00pm (6) Council Rock North 62-45 (14) Central Bucks South,  7:00pm (4) Coatesville 75 - 59 (12) Norristown
5:30pm (10) Wissahickon 47 - 57 (15) Bensalem,   1:30pm (17) Upper Dublin 74 - 57 (24) Downingtown West